Podpalacze książek po raz pierwszy

Podpalacze ksiazek Tom 1 Moj brat straznik - Marine Carteron

            W 2015 roku w październiku po sobotnim dniu 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miało miejsce spotkanie blogerów, w czasie którego można było zdobyć nowe książki. Wśród wielu wylosowanych przeze mnie książek znalazła się książka Pt. „Mój brat strażnik”, należąca do serii „Podpalacze książek”, autorstwa Marine Carteron.

            Na początku 2018 roku w końcu zabrałem się za lekturę tej książki. Jak widzicie było to na kilkanaście miesięcy przed startem projektu „Czytam na tronie”. Wspomniany tytuł należy do gatunku literatury młodzieżowej. Przeczytałem także, że za jej powstanie pośrednio odpowiedzialny jest syn autorki, która chciała zachęcić syna do czytania.

            Głównym bohaterem książki jest August Mars, który ma 14 lat. Po śmierci ojca, kustosza we francuskiej Bibliotece Narodowej, wraz z siostrą Cezaryną oraz ich matką przeprowadzają się do dziadków. Właśnie tam dowiaduje się o przeszłości swoich rodziców, a także przeszłości jego nauczyciela oraz dziadków. August poznaje też zadanie, jakie go czeka w przyszłości. Niestety nie jest on do niego w ogóle przygotowany, jednak się stara. Czytając książkę zaczynasz mu kibicować i w raz z nim przeżywać kolejne przygody.

            Książka napisana jest z dwóch perspektyw, Augusta oraz wspomnianej Cezaryny. Dowiadujemy się z nich, co bohaterowie czują, chociaż w perspektywie Cezaryny trudno mówić o uczuciach, gdyż dziewczynka ma Zespół Aspergera. Cezaryna niezwykle ubarwia tę historię. Chciałbym ją Wam polecić, gdyż ta książka jest tak rzadko czytana. Na Lubimy czytać ma tylko 54 oceny i 12 opinii. Więc jak widać niewiele tego, a książka jest warta poznania. Mimo, że młodzieżówka (pozycja ma już prawie 5 lat – wydana w 2015 roku) to jest ona dla każdego czytelnika. Jeszcze raz polecam.

 

Ocena: 8/10

 

https://www.facebook.com/czytamnatronie